Pedagog/Psycholog

mgr Beata Jóźwiak / mgr Anna Geniusz

Godziny pracy pedagoga szkolnego w roku szkolnym 2018/2019:

Pani Beata Jóźwiak

PONIEDZIAŁEK    1100 – 1330,  1430 – 1515

WTOREK                800 – 855 ,  945 – 1245

ŚRODA                  1000 – 1400

CZWARTEK           900 - 1330

PIĄTEK                  900 – 1400

Pani Anna Geniusz

PONIEDZIAŁEK    800 – 1200

ŚRODA                  1200 – 1600

CZWARTEK           800 – 1000

Drodzy Rodzice!

Wszyscy chcecie być dobrymi rodzicami i na ogół nie szczędzicie wysiłku, aby wasze dzieci były szczęśliwe.

Staramy się, chcemy dla dziecka jak najlepiej, a mimo to zdarza się, że spotykają nas rozczarowania, a dziecko sprawia kłopoty, buntuje się, poszukuje nowych doświadczeń. Rodzice czują się bezradni, w dodatku mniej ważni dla dziecka niż jego rówieśnicy.

Nie ma prostych i skutecznych recept na to, by uchronić dziecko przed zagrożeniami tego świata, ale jedno jest pewne: im lepszy mamy kontakt z dzieckiem, tym łatwiej ustrzeżemy je przed papierosami, alkoholem czy narkotykami.

Rozmowa jest podstawą dobrych kontaktów z dzieckiem, bo pozwala lepiej poznać jego świat, oczekiwania, marzenia jak też i różnorodne problemy. Nie bójcie się rozmawiać także na trudne tematy. Dorastające dzieci potrzebują waszej dyskretnej obecności, dostępności i gotowości do udzielania im pomocy. Wierzą, że w porę zareagujecie, gdy będzie działo się coś niedobrego i znajdziecie sposób, aby rozwiązać problem.

My, nauczyciele zachęcamy do tego abyście starali się zawsze znaleźć czas na rozmowę, gdy dziecko ma problem. Rozmowa pomaga pozbyć się przykrych uczuć, gdy dziecko czuje się bezradne i skrzywdzone. Pozwólcie mu się wygadać, wypłakać i wyzłościć. W żadnym przypadku nie bagatelizujcie jego problemów.

Znajdźcie też czas, gdy zechce podzielić się radością i sukcesem. Okazujcie swoje zadowolenie, to doda mu wiary w siebie.

Ważnym elementem w wychowaniu jest również obserwacja swego dziecka. Starajcie się dostrzegać sygnały, że dziecko was potrzebuje. Kiedy ma jakiś problem, nie zawsze poprosi was o rozmowę. Jednak jeżeli będziecie je uważnie obserwować, to zauważycie wszelkie zmiany.

Brak miłości, stabilnej samooceny, brak wiary w siebie, brak umiejętności rozwiązywania problemów, brak poczucia bezpieczeństwa często prowadzą do zachowań ryzykownych (dzieci i młodzież sięgają po papierosy, alkohol, narkotyki).

W czasie zajęć my pedagodzy, nauczyciele, wychowawcy staramy się poruszać tematy związane z rozwojem młodego człowieka, ze świadomością własnych potrzeb i uczuć, z problemami w grupie rówieśniczej. Uczymy podejmowania decyzji i odmawiania (postaw asertywnych), organizujemy spektakle profilaktyczno – wychowawcze oraz konkursy promujące zdrowy styl życia.

Psycholog szkolny

mgr  Magda Obuchowska

Godziny pracy psychologa szkolnego w roku szkolnym 2018/2019:

PONIEDZIAŁEK    1020 – 1620

WTOREK                800 – 1200

ŚRODA                   800 – 1200

CZWARTEK           1220 – 1520

PIĄTEK                   800 – 1100

Głównym adresatem wszelkich działań psychologa w szkole jest UCZEŃ. Celem mojej pracy są działania na rzecz prawidłowego rozwoju psychicznego uczniów przy współpracy z pedagogiem, wychowawcami i instytucjami świadczącymi pomoc dzieciom, jak również tworzenie klimatu do prawidłowego rozwoju osobowości uczniów.

Drogi uczniu,

zwróć się do psychologa szkolnego, gdy:

• masz problem i nie wiesz jak go rozwiązać;
  • masz kłopoty w nauce, nie potrafisz się skoncentrować, brakuje Ci motywacji do uczenia się;
  • potrzebujesz wsparcia i rozmowy w sytuacjach stresujących Cię;
  • pojawiają się trudności w kontaktach z rówieśnikami, rodzicami lub nauczycielami;
  • czujesz się samotny, ogarnia Cię smutek i przygnębienie;
  • masz ciekawe pomysły i chcesz się nimi podzielić;
  • potrzebujesz rozmowy na każdy ważny dla Ciebie temat.

Drogi rodzicu,

zwróć się do psychologa szkolnego, gdy:

• potrzebujesz porady, konsultacji, zapytania w procesie wychowania;
  • niepokoi Cię zachowanie dziecka;
  • zauważysz, że Twoje dziecko doświadcza trudności w relacjach z innymi uczniami bądź nauczycielami;
  • trzeba wspólnie działać, aby pomóc dziecku w problemach w szkole lub poza nią;
  • nie potrafisz porozumieć się z dzieckiem;
  • jesteś w trudnej sytuacji materialnej i rodzinnej;
  • szukasz pomocy.

„Każdy powinien mieć kogoś, z kim mógłby szczerze pomówić, bo choćby człowiek był nie wiadomo jak dzielny, czasami czuje się bardzo samotny.”

Ernest Hemingway

Data dodania: 2019-01-27 16:39:07