Ekopracownia - Zielone Serce Szkoły

??Ekopracownia – zielone serce szkoły??

W Szkole Podstawowej nr 2 w Mońkach została utworzona Ekopracownia Odnawialnych Źródeł Energii, która została dofinansowana kwotą 75 000,00zł ze środków WFOŚiGW w Białymstoku oraz NFOŚiGW w oparciu o Program Priorytetowy: Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej na lata 2022-2025. Całkowity koszt realizacji przedsięwzięcia wyniósł 83 865,53 zł, z czego 10% stanowił wkład własny Gminy Mońki.
    Głównym celem projektu jest wzrost świadomości ekologicznej oraz popularyzacja idei stosowania OZE, które łagodzą efekty zmian klimatycznych i przeciwdziałają degradacji środowiska naturalnego.
    W ramach projektu zostały zakupione nowe meble, nowoczesny sprzęt multimedialny oraz pomoce dydaktyczne. Dzięki powstaniu ekopracowni w naszej szkole uczniowie zyskali kolejne przyjazne miejsce do nauki i rozwijania swoich zainteresowań przyrodniczych, a także do realizacji różnych inicjatyw na rzecz ochrony środowiska w przyszłości.
    Zachęcamy do obejrzenia filmiku wykonanego przez uczniów naszej szkoły, ukazującego działania podejmowane na rzecz ochrony środowiska oraz przykłady zastosowań odnawialnych źródeł energii.

-------------------------------------------------------------------------------

W listopadzie odbyły się warsztaty na temat odnawialnych źródeł energii. Celem warsztatów było zapoznanie uczniów z różnymi źródłami energii, uświadomienie konieczności jej oszczędzania oraz korzystania z energii odnawialnej. Do zajęć przygotowane zostały różne pomoce dydaktyczne, mi.in.: Zestawy demonstracyjne Jangar, dzięki którym uczniowie mieli okazję doświadczyć efektywności danych źródeł: wody, wiatru i słońca, Klocki Gigo, dzięki którym uczniowie mogli sami zbudować turbinę wiatrową lub auto napędzane wodą, Zegar wodny do samodzielnego złożenia oraz wiele innych.
    Zdecydowanie największe zainteresowanie wśród uczniów zdobył Solarny konik polny. Na korpusie konika umieszczona była bateria słoneczna, która po naświetleniu latarką powodowała, że konik wibrował i skakał po biurkach uczniów. ?Takie zestawy zdecydowanie wspierają rozwój kreatywności i wyobraźni.
    Dostępność różnorodnych pomocy dydaktycznych, dotyczących odnawialnych źródeł energii pozwoli poszerzyć zakres wiedzy ujętej w podstawie programowej oraz łatwiej przyswoić wiedzę uczniom, którzy będą uczęszczać na zajęcia do Ekopracowni.

-------------------------------------------------------------------------------

? OZE - PRZYSZŁOŚĆ ENERGETYKI  ?
    Przedstawiamy podstawowe informacje o OZE i poszerzamy Waszą wiedzę na temat ich wykorzystania zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju i walki ze zmianami klimatycznymi.

Data dodania: 2023-11-03 13:35:41
    Data edycji: 2023-11-28 11:56:53