Laboratoria Przyszłości

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Misją Programu  jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymały od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności.

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Mońkach,  w ramach Programu Laboratoria Przyszłości otrzymała wsparcie, w postaci środków finansowych,  w łącznej wysokości 177300,00 zł.

Pozyskane środki zostały przeznaczone  na zakup wyposażenia stanowisk robotyki oraz audio-video.

Zakupiono między innymi:

- 2 drukarki 3D wraz z zakcesoriami

- skaner 3D

- laptop do drukarki 3D

- stacja lutownicza

- minikontroler – tablica edukacyjna

- gimbal

- mikrofony wraz ze statywami i niezbędnym okablowaniem

- aparat fotograficzny wraz z obiektywem

- zestaw nagłośnieniowy

- program do obróbki zdjęć Adobe Photoshop CS6

- meble (stoły, krzesła, krzesła obrotowe, szafki na drukarkę 3D)

- zestawy Lego

Wyżej wymienione wyposażanie jest potrzebne w  kształtowaniu i  rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o  porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. Nowoczesny sprzęt  uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w  ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.

Data dodania: 2023-01-02 08:30:53
    Data edycji: 2023-01-02 11:45:28