Projekt ''Podróże z klasą''

„Podróże z klasą” w SP2 w Mońkach

Nasza szkoła jest jednym z beneficjentów przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji Narodowej pod nazwą „Podróże z klasą”. Dzięki temu grupa 45 uczniów z klas V b, VI a i VI c  w dniach 9-11 października 2024 r. miała możliwość poznania największych atrakcji  Wrocławia i Wałbrzycha.

W środę, 9.10.2024 r. skoro świt wyruszyliśmy w drogę, by już o godzinie 14.00 rozpocząć zwiedzanie Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis” – jedynego obiektu tego typu w Polsce i jednego z nielicznych na świecie. Dzięki warsztatom, w których wzięliśmy udział, wyszliśmy stamtąd bogatsi o wiedzę na tematy dotyczące obiegu wody w przyrodzie. Widzieliśmy modele ryb głębinowych, instalację złożoną z modeli rekina i 1500 tuńczyków w skali 1:1, najdokładniejszą na świecie kopię rzeźby Dawida, dowiedzieliśmy się też, jak działa drukarka wodna i jak z pary wodnej powstaje ogień.  Tam też czekał na nas pierwszy wrocławski krasnal, którego dokładnie obfotografowaliśmy.

Po zakwaterowaniu w hostelu i kolacji wybraliśmy się na wieczorny spacer po wrocławskiej starówce. Widoki, które ukazały się naszym oczom, wielu z nas olśniły. Podświetlone budowle  wyglądały zjawiskowo, a poszukiwanie czekających  na nas krasnali sprawiło nam wiele radości.

Drugi dzień zwiedzania rozpoczęliśmy od Panoramy Racławickiej – wyjątkowego dzieła Jana Styki i Wojciecha Kossaka upamiętniającego w 100. rocznicę insurekcji kościuszkowskiej bitwę stoczoną 4 kwietnia 1794 roku pod Racławicami. Następnie, wędrując uliczkami Ostrowa Tumskiego, udaliśmy się na starówkę, którą podziwialiśmy tym razem przy świetle dziennym zarówno z poziomu ulic, jak i z lotu ptaka. Wchodziliśmy bowiem na jeden z punktów widokowych – Mostek Pokutnic, który łączy wieże kościoła św. Marii Magdaleny. Kolejnymi punktami na naszej trasie były Ogród Japoński i wrocławskie zoo wraz z Afrykarium.

Na zakończenie dnia, wieczorem, udaliśmy się na Pergolę obok Hali Stulecia, w okolice największej w Polsce i jednej z największych w Europie fontann, na pokaz multimedialny – woda+muzyka+iluminacje światła.  Wszyscy zgodnie stwierdzili, że było to wyjątkowe widowisko.

W piątkowy poranek musieliśmy pożegnać się z Wrocławiem, ponieważ wyruszyliśmy do Zamku Książ w Wałbrzychu. Tam zwiedziliśmy zamkowe podziemia, a następnie, wędrując  po barokowych komnatach, wraz z towarzyszącą nam cały czas księżną Daisy, odkrywaliśmy zamkowe tajemnice.

Po obiedzie wyruszyliśmy w drogę powrotną. Zmęczeni, ale pełni niesamowitych wrażeń i emocji  dotarliśmy do Moniek.

To był wyjątkowy czas. Zarówno Wrocław, jak i Zamek Książ ujęły nas swoim czarem i cudownością.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji wyjazdu i pozwolili nam wspólnie spędzić te wyjątkowe lekcje, nie tylko historii, plastyki, muzyki czy przyrody i geografii, ale przede wszystkim lekcję życia – bycia razem i odpowiedzialności za siebie i grupę.

Uczestnicy wycieczki

Wycieczka została zrealizowana w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji Narodowej  pod nazwą „Podróże z klasą”.

Beneficjent: Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Mońkach; klasy IV-VI

Kwota dofinansowania:  30 000 zł.

Data dodania: 2024-10-15 09:12:00
    Data edycji: 2024-10-16 09:08:17