Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

    Światowy Dzień Bez Tytoniu

         Co roku, 31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu. Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne. Światowy Dzień bez Tytoniu został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów - głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki. Na całym świecie po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób. Jeśli nie zostaną podjęte pilne działania zapobiegawcze, do roku 2030 tytoń może doprowadzić do zgonu ponad 8 milionów ludzi!

        Hasło przewodniej tegorocznej akcji brzmi: "Commit to quit" co w wolnym tłumaczeniu sugeruje zobowiązanie do zakończenia nałogu/złożenie obietnicy rzucenia palenia.

         Postanowienie skutecznego pozbycia się nałogu jest szczególnie istotne w kontekście obecnej sytuacji epidemicznej. Pomimo pojawiających się różnych informacji na temat wpływu palenia tytoniu na częstość występowania i sposób przebiegu zakażenia SARS-CoV-2, Światowa Organizacja Zdrowia stoi na stanowisku, że palacze są prawdopodobnie bardziej podatni na zachorowanie. Dzieje się tak dlatego, że ich palce mają częsty kontakt z ustami, przez co łatwiej dochodzić może do przeniesienia wirusa. Taka sama sytuacja dotyczy palenia e-papierosów oraz korzystania z fajek wodnych, których ustnik używany jest przez wiele osób podczas spotkań towarzyskich. Jak sugerują niektóre wyniki badań, palenie tytoniu w miejscach publicznych lub w skupiskach ludzi może sprzyjać zakażeniom koronawirusem z uwagi na fakt, iż wydychany dym tytoniowy zawiera kropelki śliny, za pomocą których może dochodzić do transmisji wirusa.

         Od dawna wiadomo także, że palenie tytoniu sprzyja występowaniu infekcji dróg oddechowych, schorzeń sercowo-naczyniowych, a także jest najczęstszą przyczyną raka płuc oraz najważniejszym czynnikiem ryzyka przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Prowadzone statystyki pokazują, że inhalacja dymu tytoniowego zwiększa ryzyko objawowego przebiegu infekcji SARS-CoV-2, a palacze dwukrotnie częściej niż osoby niepalące trafiają do szpitala. Z uwagi na uszkodzenia płuc wywoływane przez dym tytoniowy / parę papierosów elektronicznych są oni w większym stopniu narażeni na ryzyko ostrej niewydolności oddechowej, która jest najczęstszą przyczyną śmierci w przypadku COVID-19.

         WHO rekomenduje zatem rzucenie palenia nie tylko ze względu na panującą pandemię, ale dla ogólnej poprawy stanu zdrowia. Jako, że najskuteczniejszym sposobem zapobiegania chorobom odtytoniowym i zachowania dobrego zdrowia u palaczy jest zerwanie z nałogiem, bardzo proszę o podjęcie działań profilaktycznych w środowisku lokalnym, służących zapoznaniu społeczeństwa z negatywnymi skutkami palenia tytoniu i wyrobów powiązanych.

    Źródło: PSSE w Mońkach

     

    Data dodania: 2021-05-31 08:51:24
    Data edycji: 2021-05-31 08:56:23
    Ilość wyświetleń: 426

    Nasi Partnerzy

    Bądź z nami
    Aktualności i informacje
    Biuletynu Informacji Publicznej
    Logo Facebook
    Facebook
    Biuletynu Informacji Publicznej