Motywacja a zdalne nauczanie.

Ministerstwo Edukacji Narodowej słusznie zwraca uwagę na rolę rodzica w motywowaniu dziecka do nauki i samodoskonalenia. W szkole działają pochwały, plusy, oceny aktywności, nagrody rzeczowe, czerwony pasek i jeszcze wiele innych propozycji. Od momentu zdalnego nauczania i uczenia się nauczyciele również będą oceniać dzieci, ważne jest jednak zdać sobie sprawę, że nie będzie to AKCJA (aktywność dziecka) - REAKCJA (plus do dziennika). Ważna jest tu rola rodzica i jego wsparcie w motywowaniu dziecka do nauki.

Rodzicu:

• Pobudzaj wewnętrzną motywację dziecka, rozbudzaj jego zainteresowania, pasje, ciekawość świata i ludzi.
    • Zaakceptuj, że dziecko jest inne niż ty – akceptuj je bezwarunkowo, pokazuj, że w nie wierzysz.
    • Zachęcaj dziecko do rozwoju zgodnie z jego potrzebami i preferencjami.
    • Obserwuj, gdzie tkwią jego talenty, jaką ma strategię uczenia się.
    • Wzmacniaj poczucie autonomii dziecka: pozwól mu decydować, wybierać (gdy to możliwe), szanuj te wybory, ale wskazuj na ich konsekwencje, zamiast kar i nagród.
    • Akceptuj błędy (można jej poprawiać), ale prowokuj do wyciągania wniosków i budowania planów naprawczych.
    • Powołuj się na fakty – kiedy jesteś niezadowolony z zachowania dziecka, wyraź własne emocje, poinformuj o problemie i sprowokuj, by dziecko samo poszukało jego rozwiązania. Spokojnie czekaj…
    • Bądź wiarygodny i konsekwentny w tym, co mówisz i robisz – dziecko cię obserwuje i naśladuje. Jesteś dla niego wzorem.

Niniejsza infografika przypomina i uświadamia, czym może być nagroda, co motywuje dziecko.

Data dodania: 2020-04-16 11:35:30
    Data edycji: 2020-04-17 12:02:48