Bezpieczne wakacje.

Zanim oddamy się wakacyjnej beztrosce, zadbajmy o to, by powrócić bezpiecznie i zdrowo z wakacji, urlopów, przywożąc do domu jedynie dobrą kondycję, wspaniały humor i piękną opaleniznę.

1. W górach
    • Przed wyprawą zapoznaj się z mapą terenu dobierając długość i trudność szlaku turystycznego do możliwości najsłabszych uczestników wycieczki.
    • Wychodząc ze schroniska na szlak, poinformuj o tym jego pracowników podając planowaną trasę przemarszu i przybliżoną godzinę powrotu. Zgłoś swój powrót.
    • Dostosuj obuwie i ubiór do panujących warunków atmosferycznych zakładając, że pogoda może w każdej chwili się zmienić.
    • Zawsze zabierz ze sobą podstawowy sprzęt pierwszej pomocy, zwłaszcza do opatrywania ran i usztywniania złamanych czy zwichniętych kończyn, a także latarkę i gwizdek do sygnalizacji miejsca pobytu.
    • Nie wspinaj się po skałach bez asekuracji i odpowiedniego przygotowania, a także sprzętu. Lepiej skorzystać z pomocy instruktora i w zaproponowanym przez niego terenie.
    • Jeśli masz ze sobą telefon komórkowy zapisz w nim numery najbliższych placówek GOPR.
    1. Nad wodą
    • Nigdy nie skacz „na główkę” do nieznanej wody, gdyż może się to skończyć trwałym kalectwem.
    • Pływaj tylko w miejscach wyznaczonych pod opieką osoby dorosłej.
    • Nie wchodź do wody od razu po jedzeniu.
    • Nie wypływaj daleko od brzegu na materacach, kołach dmuchanych i innych takich zabawkach.
    • Przed korzystaniem ze sprzętu wodnego załóż kapok.
    • Nie wygłupiaj się w wodzie, gdyż może się to skończyć utonięciem.
    1. W lesie
    • Nie niszcz przyrody, nie hałasuj.
    • Nie zostawiaj po sobie śmieci i butelek.
    • Nie rozpalaj ogniska w lesie.
    1. Na podwórku
    • Zawsze informuj swoich rodziców lub opiekunów o tym, gdzie i z kim będziesz przebywać.
    • Zastanów się czy pomysły twoich kolegów są mądre i bezpieczne.
    • Do zabawy wybieraj jedynie bezpieczne miejsca oddalone od jezdni, placów budowy, mostów i torów kolejowych.
    • Wychodząc z domu dobrze ukryj klucz, nie pokazuj go obcym.
    • Nie baw się zapałkami i urządzeniami elektrycznymi.
    • Nie korzystaj z propozycji spaceru lub jazdy samochodem z osobą nieznajomą.
    • Uważaj na bezpańskie psy.
    • Chroń się w cieniu w godzinach największego działania słońca.
    • Noś nakrycia głowy i okulary przeciwsłoneczne.
    • Jeżeli musisz przebywać na słońcu, stosuj filtry ochronne.
    • Unikaj wysiłku w pełnym słońcu.
    1. Na wsi
    • Nie baw się w miejscach pracy rolników.
    • Nie dotykaj maszyn rolniczych.
    1. Na drodze
    • Zawsze korzystaj z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku, z pobocza.
    • Po poboczu lub jezdni zawsze idź lewą stroną drogi. Idąc jezdnią, idź jeden za drugim.
    • Bądź bardzo ostrożnym, gdy przechodzisz przez jezdnię i zawsze rozglądaj się po kilka razy zanim przejdziesz na drugą stronę.
    • Zawsze staraj się przejść po ,,zebrze”, a gdy jej nie ma zachowaj podwójną ostrożność.

TELEFONY ALARMOWE:

Pogotowie ratunkowe - 999, 112

Straż Pożarna - 998, 112

Policja - 997, 112

WOPR - 100

PAMIĘTAJ !!!

Zdrowie, życie i bezpieczeństwo dzieci jest najwyższą wartością, o którą powinniśmy się troszczyć wszyscy!!!

Data dodania: 2020-06-22 20:42:24
    Data edycji: 2020-06-22 20:43:57