Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

    Lata sześćdziesiąte

    W roku szkolnym 1960/61 kierownikiem szkoły jest w dalszym ciągu kol. B. Czuma.Do pracy w naszej szkole przybyła kol. A. Grzeszczak.

    Warunki pracy szkoły są trudne , ponieważ funkcjonuje w tych samcyh murach posłane do życia szkoła Podstawowa nr.2 .acz odbywa się na dwie zmiany.

       Najwyraźniejszym zadaniem szkoły w b. r. szkolnym jest zaciśnienie więzi szkoły z życiem i budownictwem socjalistycznym, pogłębienie socjalistycznego kierunku wychowania.

       Rok 1960/61 jest pierwszym rokiem obchodów 1000-lecia Państwa Polskiego Nauczyciele tej szkoły wykorzystali każdą okazję jaką nastręcza  program do pogłębiania i kształtowania uczuć patriotycznych dzieci i młodzieży.

        W tym roku szkolnym w celu poprawy warunków socjalno - bytowych nauczycieli wprowadzono podwyżkę wyposażenie nauczycieli, które w skali krajowej wyniósł 300 mil zł. Zaś w naszym woj. 9 mil zł.

    W wyniku dyskusji na posiedzeniu Rady Pedagogicznej nauczyciele naszej klasy podjeli uchwałę następującej treść ,,Rada Pedagogiczna przy szkole Podst nr.2 w mońkach na posiedzeniu w dniu 22.X.1960r. powzieł uchwałę o pełnej licytacji szkoły zgodnie z programem uczniowskim.

    Wciągu roku szkolnego do służby wojskowej obok organizacji szkolnej w tym roku szkolnym przeciągu koła zainteresowań: sportowe i biologiczne.

    W kierunku politechnizacji młodzieży wyodrębniono odzdzielne sale do zajęć prak - tech i zastępiono pierwsze narzędzia jak strugnica imadło itp.

    W ramach prac społecznych młodzież wykonała dalsze ogrodzenie wokół szkoły i obsadziła drzewkami.

    Koszt tej pracy oszacowano na około 2500zł.

      Od lutego 1961r. poprawiły się warunki lokalne naszej szkoły poniważ szkoła Podst. nr.2 przechodzi do własnego budynku.

    W odpowiedzi na apel ,,100 szkół na 1000-lecie nauczyciele dobrowolnie opodwatkowali się jednorazowo uiścić składkę 20zł. od osoby na też cel.

    W kwietniu kol. B. Czuma odchodzi  do służby wojskowej a obrowiązki kierownika szkoły objął kol. Grankowski.

    Świadectwo ukończenie szkoły Podstawowej w tym roku szkolnym otrzymało 16 uczniów, promocję do klasy wyższej otrzymuje 132 osoby,pozostaje w tej samej klasie 14 osób.

     

     

    W roku szkolnym 1961/62 grono nauczycielielskie powiększyło się o nowoprzybyłych nauczycieli Jadwigę i Remigiusza Konopko. Nauczyciele zobowiązani byli przygotowanć się do lekcji na piśmie według podanego planu przez kier. szk. kol. B. Czumę.

    W szkole nauczyciele pracują na dwie zmiany, kl. I - III przychodzą na zajęcia po południu. Rada Pedagogiczna podjęła decyzję o przystąpieniu do konkursu czytelniczego kl. I - IV oraz konkursu pt. "Piękno na co dzień", konkursu historycznego "Poznajemy dzieje Polski" w którym uczestnicy klas młodszych zajęli I miejsce a starszych II miejsce.

    W roku szkolnym 1961/62 odbyła się wizytacja szkoły przez tutejszy Wydział Oświaty w osobie inspektorów S. Sędnika i Cz. Cimochowicza. Na posiedzeniu Rady Pedagogicznej odbytej 21.XII.1961r. zostały omówione spostrzeżenia powizytacyjne przez Inspektora szkoły Czesława Cimohowicza.

    W ramach zobowiązań 1-majowych zobowiązano się założyć ogródek geograficzny i działkę szkolną.

     

     

    Rok szkolny 1962/63 był rokiem przełomowym w szkolnictwie, w życie weszła reforma szkolna, kl. I - IV rozpoczęły naukę według nowego programu. Kierownikiem szkoły pozostał w dalszym ciągu kol. B. Czuma, rozpoczął pracę w zawodzie nauczycielskim kol. Tadeusz Osiecki. Wszkole pracowały następujące organizacje i koła zaineresowań: ZHP, PCK, SKO, SKOW, SKPZK, Spółdzielnia Uczniowska, kółko techniczne i artystyczne. Konferencja Rejonowa odbyła się w szkole Podst. Nr.1 w Mońkach, w listopadzie odbyły się konferencje przedmiotowe, w związku z tym dokonano przydziału nauczycieli do poszczególnych sekcji przedmiotowych. W roku szkolnym nastąpiły zmiany w obecnym systemie nauczania, zaczęto wprowadzać metody bardziej aktywizujące tzw. metody problemowego nauczania. W miesiącu styczniu, do szkoły na zajęcia przybyło 5 - ciu praktykantów  - 2 SN Ełk, 3SN Białystok. Opiekę nad praktyką przydzielono kol. H. Gołębiewskiej i kol. st Twardowskiemu. W szkole w ciągu roku dokonały się zmiany personalne. Kol. Sz. Chiliński od 1 marca 1963 roku odszedł do pracy administracyjnej w Inspektoracie Oświaty, kol. B. Czuma ze względu na stan zdrowia odszedł od 20 marca 1963 roku na urlop zdrowotny, zaś kol. W. Kisło oddelegowany został na kierownika szkoły w Przytulance. Przez pewien okres obowiązki kier. szkoły pełnił St. Twardowski, od 18 kwietnia kierownikiem szkoły zostaje W. Kisło. Mimo trudności szkoła osiągnęła dobre wyniki nauczania, promocji do wyższych klas nie otrzymało tylko 3 uczniów na ogólną ilość uczniów  179. Ukończyło szkołę podstawową 34 uczniów.

    Data dodania: 2019-01-25 13:43:47
    Data edycji: 2019-01-27 17:05:02
    Ilość wyświetleń: 1127

    Nasi Partnerzy

    Bądź z nami
    Aktualności i informacje
    Biuletynu Informacji Publicznej
    Logo Facebook
    Facebook
    Biuletynu Informacji Publicznej