Czcionka:

A+
A-

Kontrast:

W krainie „fantastycznej legendy” -  Narodowe Czytanie w  SP 2 w Mońkach

W krainie „fantastycznej legendy” -  Narodowe Czytanie w  SP 2 w Mońkach

W krainie „fantastycznej legendy” -  Narodowe Czytanie w  SP 2 w Mońkach

 

„Wychodzi na świat „Balladyna” z ariostycznym uśmiechem na twarzy, obdarzona wnętrzną siłą urągania się z tłumu ludzkiego, z porządku i z ładu, jakim się wszystko dzieje na świecie, z nieprzewidzianych owoców, które wydają drzewa ręką ludzi szczepione”.

Juliusz Słowacki, Balladyna, Wstęp

 

Już po raz trzeci Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Mońkach wzięła udział w akcji Narodowe Czytanie. Ze względu na sytuację epidemiczną tegoroczna edycja przebiegała w mocno zmienionej formule, a przygotowania odbywały się z zachowaniem procedur bezpieczeństwa.

Wspólnymi siłami - Uczniowie, Nauczyciele, Rodzice, Zaproszeni Goście - nagraliśmy film.

Znalazły się w nim zarówno krótka historia Narodowego Czytania, jak i informacje na temat „książki – bohaterki” tegorocznej edycji – „Balladyny” Juliusza Słowackiego.  Za sprawą wyreżyserowanej w plenerze inscenizacji przygotowanej przez uczniów klasy VI a widzowie zagościli w chacie Wdowy, gdzie poznali głównych bohaterów dramatu. Następnie, dzięki ogromnemu zaangażowaniu zaproszonych gości, zostali przeniesieni do pustelni, do której przybył  Kirkor, oraz do pełnego tajemnicy, ale również niespodzianek i humoru, świata Goplany i jej duszków – Skierki i Chochlika. Niezwykła interpretacja głosowa obu scen Aktu I w wykonaniu wyjątkowych lektorów pozwoliła w pełni zrozumieć historię „malinowego konkursu”.

W piątek 4 września na lekcjach języka polskiego uczniowie naszej szkoły obejrzeli wcześniej nagrany film, a następnie przystąpili do czytania wybranych fragmentów „Balladyny”.

Były to niezwykłe lekcje języka polskiego.

Cieszymy się, że tak duże grono osób włączyło się do akcji popularyzującej wielkie dzieła polskiej literatury i promującej czytelnictwo.

Dziękujemy przybyłym gościom za pokazanie uczniom, że czytając i interpretując lekturę, można się uczyć i jednocześnie doskonale bawić.

Nauczyciele języka polskiego i biblioteki SP 2 w Mońkach

 

Zapraszamy do obejrzenia filmu na stronie

https://www.youtube.com/watch?v=Pw-EAqCNcE0&feature=youtu.be

Data dodania: 2020-09-10 08:54:20
Data edycji: 2020-09-10 09:05:56
Ilość wyświetleń: 174

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Twój Boks
Dowolna informacja
Przykładowy button
Facebook