Sztuka Emocji

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY „SZTUKA EMOCJI”

Klasy I-III biorą udział w Ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Sztuka emocji”, który ma na celu skierować uwagę nauczycieli i dzieci na obszar emocji, wykorzystując do tego sztukę pod jej wszelakimi postaciami. Nauczyciel w tym projekcie staje się przewodnikiem dziecka po świecie emocji, używając do tego celu różnych dziedzin sztuki. Projekt i jego działania w założeniach osadzone są w duchu arteterapii i mindfulness – z tych źródeł, własnych uczuć, wiedzy i doświadczeń uczestnicy powinni czerpać pełnymi garściami.

Realizacja projektu to przeprowadzenie co miesiąc minimum jednych zajęć/aktywności/ćwiczenia z użyciem wybranej dziedziny sztuki, odnoszącej się do przypisanej w danym miesiącu emocji.

LISTA EMOCJI: PAŹDZIERNIK – ZASKOCZENIE, LISTOPAD – ŻAL,  GRUDZIEŃ -  ZACHWYT,  STYCZEŃ –ZAZDROŚĆ, LUTY -  ODWAGA, MARZEC – SPOKÓJ,  KWIECIEŃ – GNIEW, MAJ – PODZIW.

DZIEDZINY SZTUKI (DO WYBORU) : SZTUKI PLASTYCZNE, RZEŹBA,TANIEC, MUZYKA, TEATR, FILM, FOTOGRAFIA, LITERATURA.

CELE PROJEKTU:

Cel główny: Przybliżenie i oswojenie dzieci ze światem uczuć i emocji za pomocą sztuki w różnych formach.

Cele szczegółowe:

wzmacnianie poczucia wartości,
    indywidualność, oryginalność dziecka oraz potrzeby tworzenia relacji osobowych i uczestnictwa w grupie,
    przygotowywanie do rozumienia emocji, uczuć własnych i innych ludzi oraz dbanie o zdrowie psychiczne,
    tworzenie sytuacji edukacyjnych budujących wrażliwość dziecka, w tym wrażliwość estetyczną, w odniesieniu do wielu sfer aktywności człowieka: mowy, zachowania, ruchu, środowiska, ubioru, muzyki, tańca, śpiewu, teatru, plastyki,
    tworzenie przez nauczycieli warunków do twórczej aktywności dzieci w procesie zabawy,
    wprowadzenie dzieci w świat sztuki o charakterze lokalnym, ogólnopolskim, europejskim i światowym,
    kształtowanie umiejętności rozumienia i interpretowania pojęć przy wykorzystaniu różnych form sztuki,
    doskonalenie umiejętności swobodnej wypowiedzi i zdolności interpretacji,
    odkrywanie talentów,
    budowanie więzi w grupie/klasie.

PIERWSZY MIESIĄC , PIERWSZA EMOCJA, PIERWSZE WYZWANIE! PAŹDZIERNIKOWE ZASKOCZENIE!

Uczniowie klasy II a meldują wykonanie zadania. Podczas omawiania emocji stworzyli zaskakujące dzieło, rzeźbę ze swoich ciał. Zaskoczyli siebie wzajemnie, przełamali granice. Odgrywali scenki, a przede wszystkim nauczyli się stania jak posąg nie ruszając się (co nie jest takie proste). Bawiliśmy się świetnie.

Data dodania: 2023-10-31 08:47:09
    Data edycji: 2023-10-31 08:48:27