Spotkanie autorskie z Panią Krystyną Gudel

Spotkanie autorskie z Panią  Krystyną Gudel

W piątek 03.12.2021 r. klasy II a, III a, III b, III c  dzięki uprzejmości p. Barbary Kuprel z Biblioteki Publicznej dla Dzieci uczestniczyły w spotkaniu autorskim z Panią Krystyną Gudel, z domu Dyszkiewicz,  poetką, regionalistką. Nauczycielką nauczania zintegrowanego i polonistką. Pracowała w Szkole Podstawowej w Zabielu, a następnie  w Zespole Szkół w Jaświłach. Nauczyciel dyplomowany. Odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Obecnie na emeryturze.

Laureatka wielu konkursów literackich. Inicjatorka i koordynatorka wydarzeń kulturalnych w Suchowoli, m. in. Pleneru Artystycznego ,,W Centrum Europy”, Konkursu Poetyckiego im. ks. Jerzego Popiełuszki, Suchowolskich Saloników Literackich. Prowadzi spotkania poetyckie  i warsztaty dla dzieci (w szkołach i ośrodkach kultury w Białymstoku, Sztabinie, Bydgoszczy, w Mońkach, Dolistowie, Jaświłach, w Czerwonce, Augustowie, Sokółce).

Należy do Nauczycielskiego Klubu Literackiego w Białymstoku i do Stowarzyszenia Autorów Polskich II Oddział w Warszawie. Dwukrotnie uczestniczyła w Międzynarodowym Zlocie Poetów z Rodowodem Polskim w Wilnie. Za działalność na rzecz kultury uhonorowana została dwukrotnie przez Kapitułę SAP Nagrodą im. Bolesława Prusa. Stypendystka Marszałka Województwa Podlaskiego na rok 2019. Radna Rady Miejskiej poprzedniej i obecnej kadencji. Przewodnicząca Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Suchowoli. Odznaczona w 2021 r. Brązowym Medalem za zasługi dla pożarnictwa.

Poezja:

Sady pozostawione (2003), Stopy na ścieżkach (2008), Tam rodziły się tęsknoty (2011), Stąd (2015),

Którędy do domu? (2016) – wiersze dla dzieci, Pielgrzymka codzienna (2018),  Ziemi mojej  i ludziom (2019), Jeszcze z tobą zatańczę (2020), Spacery kota Mateusza i inne wiersze – wiersze dla dzieci (2020)

Inne:

Historie pazurem wojny kreślone (2017) – proza, relacje wojenne

Pomiędzy wschody a zachody wpisana (2013), Suchowolskim szlakiem. Tradycje i wielokulturowość (2019) – przewodniki po Gminie Suchowola (autorka tekstów)

Kajety starobojarskie: Ona (2007) oraz Pomiędzy zmierzchem a świtem (2016) – współautorka,

Smaki miłości (2014) – redakcja

100 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Suchowoli (2021) – autorka tekstu

Autorka deklamowała swoje wiersze, angażowała dzieci do gier i zabaw, które z chęcią liczyły oraz odgadywały zagadki. Największe zainteresowanie wzbudziła jednak zaprezentowana kolekcja ołówków z różnych stron Polski i świata. Wszyscy uczestnicy spotkań otrzymali niezwykłą pamiątkę od Pani Gudel – wiersze, których bohaterami są uczniowie poszczególnych klas wymienieni z imienia.

Na zakończenie była okazja do pamiątkowego wspólnego zdjęcia oraz zakupu tomiku z utworami dla dzieci pt. „Spacery kota Mateusza i inne wiersze”, który cieszyły się dużym zainteresowaniem najmłodszych czytelników.

Data dodania: 2021-12-07 08:04:52
    Data edycji: 2021-12-07 08:17:17