Czcionka:

A+A-

Kontrast:

SALA DOŚWIADCZANIA ŚWIATA

SALA DOŚWIADCZANIA ŚWIATA

W Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Mońkach w roku szkolnym 2020/2021 powstała Sala Doświadczania Świata z odpowiednio dobranym wyposażeniem i materiałami terapeutycznymi do potrzeb uczniów.

 

Sala Doświadczania Świata to specjalnie wyodrębnione pomieszczenie z ograniczonym dopływem światła dziennego, wyposażone w urządzenia stymulujące rozwój zmysłów. Jest ona przede wszystkim miejscem do prowadzenia zajęć terapeutycznych, ale również miejscem zabawy wielozmysłowej. Jej głównym celem jest budowanie u osób w niej przebywających poczucia bezpieczeństwa, radości, wzajemnego zaufania i komunikacji poprzez dostarczanie im określonej ilości i jakości bodźców sensorycznych.

Sala będzie służyła wszystkim uczniom naszej szkoły, a w szczególności zmagającym się z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Będzie przede wszystkim przeznaczona do organizacji zajęć uczniom posiadającym orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, jak również sprawdzi się jako miejsce wyciszenia, relaksacji przy nadmiarze nieprzyjemnych emocji. To przestrzeń, która pozwoli uczniom odciąć się na chwilę od środowiska szkolnego, odnaleźć wewnętrzny spokój i równowagę emocjonalną.

 

Wnętrze Sali w Szkole Podstawowej nr 2 w Mońkach jest wyposażone w różne narzędzia stymulujące rozwój zmysłów:

 

Kolumnę wodnąjest to urządzenie dostarczające miłych wrażeń wzrokowych. Od spodu wydostaje się powietrze, które wywołuje powstawanie prądów, wznoszenie się powietrznych bąbelków, które przepływają w strumieniu łagodnie zmieniającego się światła. Umieszczona jest na podwyższeniu. Dzięki pilotowi uczeń może manipulować natężeniem światła i szybkością przepływu wody, w zależności od nastroju i potrzeby siły bodźca.

 

Panel lustrzany – urządzenie uspokajające oraz skupiające uwagę na wyeksponowanych przedmiotach z własnym odbiciem. Z jego użyciem można realizować etapy rozwoju wzroku: fiksacja, skokowość, rotacja.

 

Projektor przestrzenny – urządzenie służące do wyświetlania obrazów lub efektów świetlnych na ścianie, poszczególnych elementach Sali, a nawet na dziecku. Wymienne tarcze mają motywy uspokajające. Koncentruje wzrok i uwagę dziecka na zmieniających się sekwencjach barw i obrazów,  usprawnia spostrzegawczość i pamięć wzrokową.

 

Kurtyna światłowodowa – „ Ściana” zwisających cieniutkich, plastikowych wiązek świetlnych o zmiennym natężeniu barw i mieniących się świateł, które swobodnie zwisają z sufitu. Dziecko może ich dotykać, chwytać za nie i oplatać się nimi.

 

Łóżko wodne z systemem nagłośnienia i radiem – leżąc na łóżku wodnym dziecko odczuwa całe swoje ciało, mięśnie stają się rozluźnione. Poruszając materacem dostarczamy dziecku wrażeń ruchowych zbliżonych do pływania statkiem po morzu. Łóżko ma wbudowane dodatkowe funkcje masażu i podgrzewania wody.

 

Magiczny dywan (podłoga interaktywna) – przeznaczony do ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych. Rozwija motorykę dużą, koordynację wzrokowo – ruchową, spostrzegawczość i szybkość reakcji.

 

Telewizor z dostępem do internetu – umożliwia dostęp do aplikacji przydatnych w relaksacji i bajkoterapii. Słuchanie muzyki relaksacyjnej z obrazami wyciszającymi, prowadzenie treningu relaksacyjnego.

 

Suchy basen z piłkami przeznaczony do terapii i relaksacji. Dostarcza maksimum bodźców dotykowych – rozluźnia mięśnie, stymuluje czucie całego ciała, poszczególnych jego części. Usprawnia motorykę małą i dużą, kształtuje koordynację wzrokowo – ruchową. Dostarcza bodźców wzrokowych i słuchowych (kolor i szelest prze3suwających się piłek).

 

Panel świetlny LED – przeznaczony do podświetlania przedmiotów od spodu na różne kolory. Pozwala eksperymentować z każdym przedmiotem przezroczystym. Na panelu możemy układać przezroczyste figury, folie, papiery transparentne. Panel jest cienki, wykonany w technologii LED. Umożliwia to jasne, wyraźne podświetlenie, powierzchnia nie nagrzewa się.

 

Cieszymy się niezmiernie, że posiadamy w zasobach szkoły taką magiczną przestrzeń. Jest ona pierwszą Salą Doświadczania Świata w naszym mieście. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby pomieszczenie wyposażone było w odpowiednie sprzęty i pomoce oraz przyjazne wnętrze budzące u uczniów pozytywne emocje i poczucie bezpieczeństwa. Mamy nadzieję, że stanie się ulubionym miejscem w szkole, a jej użytkowanie przyniesie zamierzone efekty pracy oraz wiele inspirujących zajęć.

Data dodania: 2021-04-20 10:18:25
Data edycji: 2021-04-20 10:29:50
Ilość wyświetleń: 88

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Facebook