SALA DO TERAPII INTEGRACJI SENSORYCZNEJ

Od września 2021 r. sala do Terapii Integracji Sensorycznej w Szkole Podstawowej nr 2 zacznie funkcjonować zgodnie z przeznaczeniem.

Pan Dyrektor – Dariusz Jaworowski wychodząc naprzeciw potrzebom uczniów, wyznaczył pomieszczenie i wyposażył salę w profesjonalne sprzęty i wykwalifikowaną kadrę do prowadzenia terapii SI. W maju b.r. otrzymaliśmy CERTYFIKAT, co poświadcza, że sala spełnia normy certyfikacyjne Centrum Integracji Sensorycznej i otrzymała pozytywną opinię ekspercką do prowadzenia zająć z zakresu integracji sensorycznej. Szkoła Podstawowa nr 2 w Mońkach jest jedyną placówką na terenie powiatu, która posiada certyfikowaną salę do SI.

Sala Integracji Sensorycznej (SI) jest przeznaczona do prowadzenia zajęć pro­filak­tycz­nych i terapeutycznych dla uczniów. Są to zajęcia, których celem jest poprawa funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego odpowiedzialnego za odbiór i przetwarzanie bodźców zmysłowych. Najprościej ujmując, jest to sposób porządkowania przez mózg informacji, odbieranych przez zmysły.

Głównym celem terapii jest stymulowanie zaburzonych funkcji integracji sensorycznej, procesów modulacji i przetwarzania wrażeń sensorycznych, wspomaganie rozwoju ucznia i stymulowanie jego systemów zmysłowych oraz korygowanie zaburzeń planowania motorycznego.

Z terapii SI będą korzystali głównie uczniowie z różnymi deficytami oraz dysfunkcjami rozwojowymi.

Dzięki terapii dziecko może poprawić:

– funkcjonowanie emocjonalne
– uwagę i koncentrację
– zdolności wzrokowe i słuchowe
– sprawność w zakresie dużej i małej motoryki
– samoświadomość i samoocenę.

Do terapii wykorzystywany jest specjalistyczny sprzęt tj. podwieszane platformy, huśtawki, hamaki, trampoliny, tunele, piłki gimnastyczne, równoważnie, maglownica, a także materiały różnej faktury do stymulacji dotykowej, materiały do stymulacji wzrokowej, słuchowej, smakowej itp.

Cieszymy się niezmiernie, że posiadamy w zasobach szkoły kolejną przestrzeń terapeutyczną, która pomoże sprostać oczekiwaniom uczniów i rodziców, a także uatrakcyjni terapię.

„WSZYSTKO CO WIESZ O ŚWIECIE I O SOBIE ZAWDZIĘCZASZ ZMYSŁOM ! PRZEZ ZMYSŁY BIEGNIE DROGA DO UMYSŁU, UCZUĆ, WYOBRAŹNI  WSPOMNIEŃ. DZIĘKI ZMYSŁOM JESTEŚ SOBĄ!”

CHAREZINSKA.PL,   @SENSOMAMA_OLA

Data dodania: 2021-07-06 13:36:35