Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

    Językowy miszmasz, czyli zmagania z językiem polskim

    Językowy miszmasz, czyli zmagania z językiem polskim

    W związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego środa (21 lutego)  upłynęła w naszej szkole pod znakiem potyczek  z językiem polskim. Do udziału w nich zaproszona została cała społeczność szkolna – uczniowie, rodzice, dyrekcja i nauczyciele.

    Już od poniedziałku na szkolnych korytarzach podziwiać można było prace uczniów, którzy wzięli udział w ogłoszonym wcześniej konkursie plastyczno - literackim. Dzięki niezwykle pomysłowo wykonanym rysunkom mogliśmy zobaczyć, jak wygląda gruba ryba, ranny ptaszek lub osoba chodząca z głową w chmurach, czy też co oznacza powiedzenie „znaleźć wspólny język”. Wśród dekoracji znalazły się również łamańce językowe, z którymi z radością zmagali się zarówno młodsi, jak i starsi  członkowie szkolnej społeczności.

    O godzinie 10.45 pierwsza grupa „Najlepszych z Najlepszych”, pisząc dyktando,  zmierzyła się z „niby-wojownikami i niby-wikingami” w rywalizacji „O ZŁOTE PIÓRO DYREKTORA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2 IM. JANA KOCHANOWSKIEGO W MOŃKACH”. Tekst dyktanda wzbudził wiele radości zarówno wśród uczniów, jak i rodziców oraz dyrekcji i nauczycieli. Najtrudniejszym okazał się fragment, w którym bohatera otoczyła „horda rozhisteryzowanej młodzieży ubranej w hajdawery z cwelicha, dżinsowe spodnie i chabrowe oraz jasnoniebieskie żorżetowe koszule z żabotem”. O godzinie 11.30 dyktando napisała druga grupa. Łącznie do  zmagań z ortografią przystąpiły 64 osoby.

    Natomiast na długiej przerwie chętni uczniowie zmierzyli się w konkursie czytania „łamańców językowych”. Tu również śmiechu było co nie miara. Tylko ograniczenia czasowe sprawiły, że nie wszyscy mogli wziąć udział w konkursie, czego niezmiernie żałowali. Za to od rana w bibliotece szkolnej prowadzony był bardzo trudny konkurs „ZNAM POLSKIE PRZYSŁOWIA”,  w którym można było sprawdzić swoją znajomość powiedzeń i przysłów polskich. Bo czyż dla wszystkich jest oczywiste, że „Jeśli się w maju śnieg zdarzy, to lato dobrze wyparzy”? Nasi uczniowie jednak nie zawiedli i w liczbie 50 wzięli udział w zabawie.

    Teraz pozostaje czekać na oficjalne ogłoszenie wyników, które nastąpi w poniedziałek o godz. 12.20 (w czasie długiej przerwy). Zapraszamy na nie wszystkich uczestników zmagań.  A tymczasem … komisje konkursowe mają twardy orzech do zgryzienia.  

                Mamy nadzieję, że obchody Dnia Języka Ojczystego uświadomiły uczniom, jak piękny i bogaty jest język polski oraz że kultura języka to przejaw patriotyzmu. Jak powiedział bowiem Franciszek Ksawery Dmochowski: „Nie znać języka swego – hańbą oczywistą”.

    Organizatorzy

    Data dodania: 2024-02-21 19:54:06
    Data edycji: 2024-02-21 19:56:29
    Ilość wyświetleń: 406

    Nasi Partnerzy

    Bądź z nami
    Aktualności i informacje
    Biuletynu Informacji Publicznej
    Logo Facebook
    Facebook
    Biuletynu Informacji Publicznej