Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

    Językowy miszmasz, czyli zmagania z językiem polskim

    Językowy miszmasz, czyli zmagania z językiem polskim

    W związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego środa (21 lutego)  upłynęła w naszej szkole pod znakiem potyczek  z językiem polskim. Do udziału w nich zaproszona została cała społeczność szkolna – uczniowie, rodzice, dyrekcja i nauczyciele.

    Już od poniedziałku na szkolnych korytarzach podziwiać można było prace uczniów, którzy wzięli udział w ogłoszonym wcześniej konkursie plastyczno - literackim. Dzięki niezwykle pomysłowo wykonanym rysunkom mogliśmy zobaczyć, jak wygląda gruba ryba, ranny ptaszek lub osoba chodząca z głową w chmurach, czy też co oznacza powiedzenie „znaleźć wspólny język”. Wśród dekoracji znalazły się również łamańce językowe, z którymi z radością zmagali się zarówno młodsi, jak i starsi  członkowie szkolnej społeczności.

    O godzinie 10.45 pierwsza grupa „Najlepszych z Najlepszych”, pisząc dyktando,  zmierzyła się z „niby-wojownikami i niby-wikingami” w rywalizacji „O ZŁOTE PIÓRO DYREKTORA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2 IM. JANA KOCHANOWSKIEGO W MOŃKACH”. Tekst dyktanda wzbudził wiele radości zarówno wśród uczniów, jak i rodziców oraz dyrekcji i nauczycieli. Najtrudniejszym okazał się fragment, w którym bohatera otoczyła „horda rozhisteryzowanej młodzieży ubranej w hajdawery z cwelicha, dżinsowe spodnie i chabrowe oraz jasnoniebieskie żorżetowe koszule z żabotem”. O godzinie 11.30 dyktando napisała druga grupa. Łącznie do  zmagań z ortografią przystąpiły 64 osoby.

    Natomiast na długiej przerwie chętni uczniowie zmierzyli się w konkursie czytania „łamańców językowych”. Tu również śmiechu było co nie miara. Tylko ograniczenia czasowe sprawiły, że nie wszyscy mogli wziąć udział w konkursie, czego niezmiernie żałowali. Za to od rana w bibliotece szkolnej prowadzony był bardzo trudny konkurs „ZNAM POLSKIE PRZYSŁOWIA”,  w którym można było sprawdzić swoją znajomość powiedzeń i przysłów polskich. Bo czyż dla wszystkich jest oczywiste, że „Jeśli się w maju śnieg zdarzy, to lato dobrze wyparzy”? Nasi uczniowie jednak nie zawiedli i w liczbie 50 wzięli udział w zabawie.

    Teraz pozostaje czekać na oficjalne ogłoszenie wyników, które nastąpi w poniedziałek o godz. 12.20 (w czasie długiej przerwy). Zapraszamy na nie wszystkich uczestników zmagań.  A tymczasem … komisje konkursowe mają twardy orzech do zgryzienia.  

                Mamy nadzieję, że obchody Dnia Języka Ojczystego uświadomiły uczniom, jak piękny i bogaty jest język polski oraz że kultura języka to przejaw patriotyzmu. Jak powiedział bowiem Franciszek Ksawery Dmochowski: „Nie znać języka swego – hańbą oczywistą”.

    Organizatorzy

    Data dodania: 2024-02-21 19:54:06
    Data edycji: 2024-02-21 19:56:29
    Ilość wyświetleń: 327

    Nasi Partnerzy

    Bądź z nami
    Aktualności i informacje
    Biuletynu Informacji Publicznej
    Logo Facebook
    Facebook
    Biuletynu Informacji Publicznej